Interwencje

Interwencja w gospodarstwie agroturystycznym

Czy można prowadzić gospodarstwo agroturystyczne, reklamować swe usługi, miłość do zwierząt i jednocześnie znęcać się nad żyjącym tam koniem? Okazuje się, że tak. Przykładem jest rodzina z gminy Dobrcz pod Bydgoszczą. Kuc, jakiego posiadali miał prawie półmetrowe, przerośnięte kopyta. Gdy klienci zwrócili im uwagę na cierpienie zwierzęcia, ci zamiast wezwać kowala ucięli kopyta szlifierką kątową. Tydzień później zwierzę zabraliśmy za znęcanie się i rozpoczęliśmy jego leczenie.

Bardzo często otrzymujemy zgłoszenie o koniach, które potrzebują pomocy. Tym razem prośba o pomoc doszła z gminy Dobrcz pod Bydgoszczą. Rzecz działa się w gospodarstwie agroturystycznym, które reklamuje swoje usługi w Internecie. W jednym z budynków gospodarczych zamknięty był kuc o imieniu „Uno”. Miał bardzo mocno przerośnięte i zdeformowane kopyta. Jakiś czas temu do jego pomieszczenia zajrzeli klienci ośrodka i przerazili się. Zwrócili uwagę właścicielowi. Ale ten miał tylko wzruszyć ramionami.

Okazało się, iż kuc kupiony został dla syna, który już kilka lat temu wyjechał za granicę. Od tej pory zwierzę stoi w ciemnej stajni i nie jest wyprowadzane. Kopyta rosły przez kilkadziesiąt miesięcy. Nikt ich nie korygował. Kiedy pojawiliśmy się na miejscu okazało się, iż przed naszą wizytą właściciel przyciął nieco kopyta… szlifierką kątową. Było to jednak zrobione w sposób nieprawidłowy, bez należytego werkowania, co nie poprawiło postawy kończyn, a w dalszym ciągu pogłębiało problem zwierzęcia. Chcieliśmy dać właścicielowi zalecenia. Kazaliśmy wezwać kowala i lekarza weterynarii. – Jak mam wydać choć złotówkę na kowala to jutro go odstawiam i sprzedaję na mięso – poinformował właściciel zwierzęcia inspektora „Pogotowia dla Zwierząt”. Byliśmy w szoku. Nie było więc innego sposobu na uratowanie kuca jak tylko jego odbiór. Zwierzę jest już pod naszą opieką w stajni. Wykonano już pierwsze zabiegi kowalskie. Powoli dochodzi do siebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.