Nie kupuj - adoptuj! Logo
Trzcianka: Prokuratura powołuje biegłego [FILM]
Wpisany przez Igor Dzikiewicz    Niedziela, 08 Grudzień 2013 12:05    PDF Drukuj Email

Stado wychudzonych koni w Stefanowie podczas karmienia. Stado wychudzonych koni w Stefanowie podczas karmienia. Kilka dni temu Prokuratura Rejonowa w Trzciance powołała biegłego z dziedziny choroby i rozród koni,. Ma on wydać opinię na temat stada zagłodzonych koni w Steafanowie gm. Krzyż Wielkopolski. Ponad 80 koni odebrało opiekunom „Pogotowie dla Zwierząt”. Opinia ma być znana za kilka tygodni.

Zdarzenie miało miejsce jeszcze w styczniu 2012 r. Pogotowie dla Zwierząt otrzymało informację od właściciela koni z Inowrocławia o tym, iż co najmniej od 8 tygodni konie na terenie gospodarstwa w Stefanowie gm. Krzyż Wielkopolski przetrzymywane są w rażących warunkach bytowania i są zagłodzone. Inspektorzy Pogotowia dla Zwierząt udali się pod wskazany adres wraz z lekarzem weterynarii aby dokonać rozpoznania zgłoszenia i sprawdzenia warunków utrzymania zwierząt. Na terenie gospodarstwa zastano ponad 80 koni. Ich stan był bardzo zły. Zwierzęta były mocno wychudzone, zdecydowana większość z nich została doprowadzona do stanu skrajnego zagłodzenia i wycieńczenia. U koni widoczne były kości żebrowe, kręgi kręgosłupów, kości miednicowe, zapadnięte, wręcz wklęsłe boki. Jeden z koni odebranych przez Pogotowie dla Zwierząt w Stefanowie.Jeden z koni odebranych przez Pogotowie dla Zwierząt w Stefanowie.Wszystkie konie były zaniedbane. Miały zmierzwioną, pozlepianą sierść, zdredowane grzywy i ogony. Konie żyły na otwartej przestrzeni a wiata, która znajdowała się na wybiegu, była stanowczo za mała dla takiej liczby zwierząt. Poza tym w tym pomieszczeniu znajdowała się gruba warstwa odchodów, na której leżała metalowa krata, która mogła spowodować poważną kontuzję kończyn koni. Na wybiegu konie nie miały dostępu do odpowiedniej karmy a siano bardzo złej  jakości, które było na tym terenie zawierało duże ilości pleśni, co mogło powodować u koni biegunkę i doprowadzać do poważnych zaburzeń w układzie pokarmowym, doprowadzającym nawet do śmierci zwierzęcia. Dwóch innych lekarzy – specjalistów chorób koni w wydanych opiniach potwierdziło fatalny stan koni.

Lekarz był świadkiem, iż w momencie rozpoczęcia kontroli, tj. ok. godzin południowych konie nie miały nic do jedzenia. Próbowały wydostać spod zmarzniętych odchodów śladowe ilości siana, kilka koni zjadało niestrawione resztki siana z odchodów (widoczne jest to na filmie z interwencji). U kilku koni lekarz zauważył kończyny i ogony zabrudzone biegunką. Zdaniem specjalisty chorób koni Powołanego przez Pogotowie dla Zwierząt wszystkie zwierzęta pokryte były grubą i długą okrywą włosową. Ich sierść była ogólnie w złym stanie, włos słabo osadzony, łamliwy.

Wiata, gdzie rzekomo miało się schować ponad 80 koni. Wiata, gdzie rzekomo miało się schować ponad 80 koni. Podczas oględzin lekarz stwierdził u około 80 % koni kondycję głodową, zanik tkanki mięśniowej, wystające kości kręgosłupa, guzy biodrowe, wyczuwalne grzebienie łopatek, żebra. Kilka koni było w kondycji złej, tzn. pozbawione tkanki tłuszczowej, z wyczuwalnymi kośćmi kręgosłupa, żebrami, guzami biodrowymi, z niewielką ilością tkanki mięśniowej. Ostatecznie z terenu posesji w Stefanowie odebrano 82 konie. Specjalistyczne transporty przewiozły je do innego gospodarstwa.

Prokuratura Rejonowa w Trzciance mimo jednoznacznych opinii lekarzy weterynarii na temat dramatycznego stanu koni najpierw umorzyła dochodzenie. Uwierzyła bowiem sprawcom znęcania się nad końmi, że zwierzęta były wychudzone, bo przechodziły chorobę. Sąd Rejonowy w Trzciance po zaskarżeniu decyzji przez Pogotowie dla Zwierząt uchylił decyzję prokuratury i kazał prowadzić dochodzenie raz jeszcze.


Prokuratura więc ponownie zabrała się za sprawę. Otrzymał ją nowy prokurator. Kilka dni temu Pogotowie dla Zwierząt otrzymało zawiadomienie, iż w sprawie z urzędu powołany zostanie biegły ds. chorób koni i rozrodu zwierząt. Za kilka tygodni poznamy jego opinię. W ocenie wykonującego prawa pokrzywdzonego opinia biegłego powinna zdecydowanie rozstrzygnąć śledczym wszelkie niejasności.